Show menu

Rezervoar za vodo je nepogrešljiva hišna investicija

Da bi lahko čim dlje uživali v čisti pitni vodi, je z njo potrebno ravnati spoštljivo in skrbno. Eden izmed načinov je tudi ta, da pitno vodo uporabljamo zgolj za pitje, za vse ostale stvari, kot so zalivanje vrta, čiščenje avtomobila ipd., pa uporabljamo vodo, ki smo jo zbrali v rezervoar za vodo, torej deževnico.

Rezervoarji za vodo omogočajo oskrbo z vodo v različnih okoljih in so namenjeni zbiranju deževnice, ki se lahko uporabi v najrazličnejše namene – za pranje avta, zalivanje vrta, splakovanje stranišča, tuširanje … V nadaljevanju tega članka bomo raziskali pomembnost rezervoarjev za vodo, se spraševali kakšna je pravzaprav njihova vloga ter kako potekata vgradnja in vzdrževanje.

Zanesljiva oskrba z vodo je življenjskega pomena. Rezervoarji za vodo igrajo zelo pomembno vlogo predvsem pri zagotavljanju zadostne količine vode v sušnih obdobjih, ki jih je iz leta v leto več. Vsako leto beremo o več milijonskih škodah, ki jih povzroči suša, ki pa se ne pojavi samo v poletnih mesecih.

Sušna obdobja se vse pogosteje pojavljajo tudi pozimi, ko ni dovolj snega, vrhunec pa običajno res doseže v najbolj vročih mesecih. Rezervoar za vodo je tako najboljša možna rešitev za rabo vode v zgoraj opisanih primerih. V poletnem času lahko prihranimo tudi več kot 50 % pitne vode, če imamo nameščen rezervoar za vodo, v katerem se zbira deževnica, ki jo lahko uporabimo v najrazličnejše namene, naštete zgoraj.

Ni pa uporaba deževnice omejena samo na gospodinjstva, uporabljajo jo lahko tudi v kmetijstvu za namakanje pridelovalnih površin ali napajanje živine, pranje kmetijske mehanizacije …

Rezervoar za vodo AQUAstay podjetja Zagožen je nepogrešljiva intesticija za vsako hišo.

Rezervoar za vodo - na voljo več vrst

Poznamo podzemne in nadzemne rezervoarje za vodo. Podzemni so med uporabniki bolj priljubljeni, saj ne zavzamejo dodatnega prostora, pomembno pa je tudi dejstvo, da je voda v podzemnih rezervoarjih zaradi odsotnosti svetlobe manj izpostavljena tveganju razvoja mikroorganizmov, njena temperatura pa je nižja in bolj konstantna. 

Vgradnja rezervoarja za vodo

Vgradnjo rezervoarja za vodo je najbolje zaupati strokovnjakom, to so običajno gradbena podjetja, ki imajo za seboj veliko izkušenj in kilometrine. Pri načrtovanju oziroma vgradnji je potrebno upoštevati več dejavnikov, kot so izbor lokacije vgradnje, pravilna priprava gradbene jame in sama vgradnja ter zaključna dela. 

Vzdrževanje rezervoarja za vodo

Da bo vaš rezervoar za vodo optimalno deloval vrsto let, je potrebno poskrbeti za redno vzdrževanje. Le-to vključuje pregled notranjosti, spremljanje nivoja in barve vode, morebitnega neprijetnega vonja in prisotnosti mulja. 

Velikost rezervoarja za vodo

Velikost rezervoarja za vodo je odvisna od namena porabe vode. Priporočljivo je, da se posvetujemo z izkušenimi strokovnjaki, ki bodo glede na vaše potrebe izbrali ustrezno prostornino. Če rezervoar uporabljamo za splakovanje stranišča, pranje avtomobila in zalivanje vrta zadošča prostornina 5000 L.

V kolikor želite vsemu temu dodati še uporabo vode za namakalni sistem ali še kakšen drug namen pa bo potreben že precej večji rezervoar za vodo, okrog 20.000 L.

Velikost rezervoarja za vodo je odvisna od namena uporabe

Kakšna je cena rezervoarja za vodo?

Cena rezervoarja za vodo je v prvi vrsti odvisna od njegove velikosti. Za 2.000 L velik rezervoar boste odšteli približno 1.000 EUR, za 8.000 L velik rezervoar pa okoli 2.000 EUR. Investicija v rezervoar za vodo se v povprečju povrne v dveh ali treh letih, saj s tem, ko uporabljate deževnico, zmanjšujete porabo pitne vode in posledično tudi strošek njene rabe ter strošek drugih komunalnih storitev. Po tej dobi pa boste lahko iz meseca v mesec uživali v prihrankih.

Podnebne spremembe že vplivajo na razpoložljivost vodnih virov po vsem svetu. Pričakuje se, da bodo podobne težave v prihodnosti pestile tudi nas. Zato je pomembno, da že sedaj načrtujemo kako to preprečiti in se čim prej prilagoditi na razmere, ki prihajajo. Rezervoarji za vodo so tudi sicer prijazni okolju, saj je material mogoče 100-odstotno reciklirati.