Show menu

Rezervoarji za vodo

Voda je nenadomestljiva. Od nje je odvisen naš obstoj, mi pa jo kljub temu smatramo za nekaj samoumevnega. Logično se nam zdi, da iz pipe priteče vedno čista, neoporečna in pripravljena na zaužitje, a po svetu še zdaleč ni tako. Zadnje raziskave kažejo, da ima takšno srečo, kot mi, le vsak sedmi Zemljan! Slovenija je bila leta 2016 tudi ena prvih držav, ki je pravico do pitne vode zapisala v ustavo. Da bo tako ostalo še dolgo, je z njo potrebno ravnati spoštljivo ter preudarno.

Slovenija spada med vodno bogatejše države v Evropi. Skupna količina vode na prebivalca skoraj 4-krat presega evropsko povprečje. Vsak Slovenec je v povprečju porabi približno 150 litrov na dan, njena poraba pa zelo niha. Pred 30 leti smo je dnevno porabili skoraj dvakrat toliko, kar pomeni, da smo vsaj na tem področju postali varčnejši.

Na pitno vodo lahko pazimo tudi tako, da jo porabljamo zgolj takrat, ko jo resnično potrebujemo. V vseh ostalih primerih pa jo nadomestimo z deževnico. Da bo to mogoče, bomo potrebovali zalogo lastne vode. To je izvedljivo z rezervoarjem za vodo. Poznamo različne tipe. Katere, pa vam razkrijemo v nadaljevanju.

1. Nadzemni ali podzemni rezervoar za vodo?

Vedeti je potrebno, da poznamo nadzemno in podzemno različico rezervoarjev za vodo, pri tem pa moramo poudariti, da ima podzemna v primerjavi z nadzemno številne prednosti. V njen prid govorijo nizka in konstantna temperatura vode, odsotnost svetlobe zmanjša možnost razvoja mikroorganizmov in omogoča boljšo kakovost vode, izognemo se zmrzovanju vode pozimi, izkoristimo dodaten prostor …

2. Rezervoar za deževnico

Ste vedeli, da za splakovanje stranišča porabimo kar 25 % dnevno porabljene pitne vode? Ko se odločate za rezervoar za deževnico, je najbolj pomembno to, da veste, za kaj ga boste uporabili, saj boste na podlagi tega izbrali tudi njegovo velikost. Za zalivanje vrta, pranje avtomobila in wc kotličke zadostuje do 5.000 litrov. Če temu dodamo še pranje perila bo potrebna velikost 12.000 litrov, za tuširanje pa še dodatnih 8.000 litrov, kar skupno nanese 20.000 litrov. Ko se odločate o velikosti, je najbolje, da se pogovorite s strokovnjaki, ki bodo zagotovo znali svetovati, kaj je za vas najbolj optimalno. Za zgoraj naštete aktivnosti je v vsakem primeru deževnica bolj primerna, saj je mehka in ne vsebuje klora ali vodnega kamna.

3. Rezervoar za pitno vodo

Poleg rezervoarja za deževnico se kupci vse pogosteje odločate tudi za rezervoar za pitno vodo. Le-ta je vezan na naravni vodni vir oziroma izvir. Njegova prednost je ta, da omogoča lastno zalogo vode, ki jo lahko uporabite v sušnih mesecih. Za rezervoarje za pitno vodo se pogosto odločate tudi zato, ker želite izboljšati lastno oskrbo z vodo, obenem pa na tak način zmanjšati odvisnost od vodovoda. Pri izbiri rezervoarja za pitno vodo morate biti pozorni, da ima certifikat ustreznosti za stik s pitno vodo, kar dokazuje, da je bil testiran po DIN EN 16421, metoda 2/DVGW-delovni list W270, skladno s priporočili UBA.  

4. Material in življenjska doba

Pred nakupom se pozanimajte, iz kakšnega materiala je izdelan rezervoar za vodo, pa naj bo za deževnico ali pitno vodo. Najbolj primeren material je polietilen, ki je fiziološko neoporečen, toplotno in mehansko obstojen, lahek in fleksibilen … Ne vsebuje mikroplastike, kar pomeni, da je neškodljiv za naravo, po končani življenjski dobi pa ga je mogoče 100 % reciklirati. Ko smo ravno pri življenjsko dobi. Kakovostni rezervoarji za vodo bodo, če so vgrajeni in vzdrževani po navodilih proizvajalca, svoje delo opravljali več kot 50 let!

5. Prednosti rezervoarjev za vodo

Pred odločitvijo je dobro poznati tudi vse prednosti, ki jih izdelek ponuja. Pri rezervoarjih za deževnico so najpomembnejša prednost zagotovo nizki stroški, saj boste porabili manj pitne vode in ostalih komunalnih storitev, ki so vezane na pitno vodo. Z zmanjšanjem stroškov boste investicijo v zbiralnik povrnili v 2.-3. letih. Ker pa je deževnica mehkejša voda, boste z njeno uporabo podaljšali tudi življenjsko dobo pralnega in pomivalnega stroja, saj se na njih ne bo nabiral vodni kamen. Velika prednost zbiralnika za vodo je tudi lastna zaloga vode. Tako boste tudi v daljših sušnih obdobjih preskrbljeni z lastno pitno vodo, z deževnico pa boste ohranili lep izgled zelenice, gredic in vrtnin za nič dodatnih stroškov.